23.1 C
Volos
Πέμπτη, 19 Σεπτεμβρίου, 2024

Για καλό σκοπό έτρεξαν εκατοντάδες δρομείς από όλη την Ελλάδα στον 6ο Αγώνα Δρόμου Καλών Νερών

Date:

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τι θα κάνει το παιδί μου στους Προσκόπους;

Στους Προσκόπους τα παιδιά και οι νέοι κάνουν νέους...

Μεγάλη ήταν η ικανοποίηση των δρομέων τόσο από την περιοχή μας όσο και από όλη την Ελλάδα, που την Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου έτρεξαν στον 6ο Αγώνα Δρόμου Καλών Νερών που έγινε στον παραθαλάσσιο οικισμό του Πηλίου. Ο ένας λόγος ήταν ότι ο αγώνας επέστρεψε για πρώτη φορά μετά από το 2019, όταν η διοργάνωση είχε προσωρινά σταματήσει μετά τα μέτρα για την πανδημία. Ο άλλος λόγος είναι ακόμη πιο σημαντικός, καθώς όπως ανακοίνωσε ο Σύλλογος Εναλλακτικού Τουρισμού και Πολιτιστικών Δράσεων Νοτίου Πηλίου στην εκκίνηση, τα έσοδα της διοργάνωσης θα διατεθούν για την ενίσχυση του Δημοτικού Σχολείου των Καλών Νερών, κάτι που έγινε ήδη γνωστό στη διευθύντρια του σχολείου.

Ο 6ος Αγώνας Δρόμου Καλών Νερών είχε υψηλό συναγωνισμό, και συμμετοχές δρομέων και από το εξωτερικό. Νικητές αναδείχθηκαν οι εξής δρομείς :

1 Παρασκευή Πούλιου 23:37
2 Anne Van Schuppen Ολλανδία, με συμμετοχή στον Μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Ατλάντα 1996, 23:47

3 Κατερίνα Putz 58:46

Δεκάδες παιδιά έτρεξαν και χάρηκαν στους 3 Παιδικούς Αγώνες της διοργάνωσης.

Ο αγώνας συνδιοργανώθηκε από τον Σύλλογο Εναλλακτικού Τουρισμού και Πολιτιστικών Δράσεων Νοτίου Πηλίου (Bad Influence), τον ΣΔΥ Βόλου, τον Δήμο Νοτίου Πηλίου, την Περιφέρεια Θεσσαλίας. Πολύτιμη όπως σε κάθε διοργάνωση στη Μαγνησία ήταν η συνδρομή της Λέσχης Ειδικών Δυνάμεων Ν. Μαγνησίας. Συνέδραμαν η Τροχαία Μηλεών, μέλη της τοπικής κοινότητας Καλών Νερών, εθελοντές, γιατροί. Μέγας χορηγός ήταν η Pharmnet. Πολλοί ήταν επίσης οι χορηγοί και τα τοπικά καταστήματα που συνεισέφεραν στη διοργάνωση.

– βίντεο η εκκίνηση.

Σε πλήθος αγώνων οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Εντυπωσιακή ήταν η παρουσία των δρομέων του ΣΔΥ Βόλου στους αγώνες του Σαββατοκύριακου 14-15 Σεπτεμβρίου, κάτι που θα επαναλαμβάνεται κάθε βδομάδα καθώς η έλευση του φθινοπώρου εκτοξεύει των αριθμό διοργανώσεων και συμμετοχών σε όλη την Ελλάδα, και όχι μόνο. Στον αγώνα των Καλών Νερών την 1η θέση κατέλαβε στα 10 χιλιόμετρα ο Κώστας Σκοτίδης και τη 2η ο Αποστόλης Σαλαμούρας, ενώ στα 5χλμ ο Δημήτρης Κουρτίδης ήταν ο νικητής, και ο Ιωάννης Παπαδόπουλος 3ος. Στις κατηγορίες των 10χλμ πρώτοι τερμάτισαν οι Στέφανος Μουρογιάννης, Τριαντάφυλλος Μπάρδας, Αγγέλα Χατζησταματίου, δεύτεροι οι Πέτρος Γεωργούλας, Γιώργος Αντωνίου, Νίκος Μόσιος, και τρίτοι οι Σπύρος Μούτος, Κατερίνα Putz. Πολλά μέλη του ΣΔΥΒ ήταν επίσης εθελοντές στη διοργάνωση.

44η Ιωάννα Νίττα 44:08

Συμμετοχές παιδιών από αθλητές του ΣΔΥ Βόλου υπήρξαν βέβαια και στους Παιδικούς Αγώνες.

Στον 15ο Πανελλήνιο Αγώνα Δρόμου ΔΕΗ Μνήμες Λιγνίτη στην Πτολεμαΐδα έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥΒ, στην απόσταση των 5 χιλιομέτρων. Ο Απόστολος Κουτσουμπές κατέλαβε την 9η θέση με 19:29, ενώ 23ος ήταν ο Αχιλλέας Καλαμάκης με 21:55. Μαζί με 26:05 τερμάτισαν ο Χαράλαμπος Γιώτας 56ος και η Τόνια Τσιρογιάννη 8η. Ακολούθησαν ο Γιώργος Αλμπανούδης με 27:58, η Ελένη Κεχαγιά-Γκαλαφάγκα με 34:15, η Ευμορφία Ντόβα με 1:01:39. Ο ΣΔΥ Βόλου ευχαριστεί τη διοργάνωση και το σωματείο Σπάρτακος, για τη φιλοξενία που προσέφεραν και φέτος.

Ο 35ος Ορειβατικός Μαραθώνιος Ολύμπου, ο παλαιότερος ορεινός αγώνας της χώρας στον οποίο ο ΣΔΥΒ τρέχει κάθε χρόνο, έγινε και φέτος με αφετηρία και τερματισμό το Καταφύγιο του Σταυρού. 40 χιλιόμετρα είναι η απόσταση της τόσο δύσκολης διαδρομής που φτάνει ελάχιστα πιο χαμηλά από το μεγαλύτερο υψόμετρο της Ελλάδας (ως το Σκολιό στα 2.908μ), με συνολική υψομετρική ανάβαση 2.820 μέτρων και κατάβαση 3.500 μέτρων. Διάκριση για την Αφροδίτη Ροντογιάννη που με 9:25:01 κατέλαβε την 8η θέση στις γυναίκες και την 3η στην κατηγορία, ενώ επίσης αγωνίστηκαν οι Κωνσταντίνος Χαρντ 87ος με 9:46:59, Αλέξανδρος Τσιγάρας 94ος με 10:10:42, Γιάννης Φιλομούζης 106ος 10:34:57, και μέρος της διαδρομής έκανε η Λίνα Παπακυριαζή. Στα 15 χιλιόμετρα ο Ελευθέριος Χουρδάκης τερμάτισε με 1:45:27 στην 7η θέση.

Στους 4ους Αγώνες Μνήμης Λέλας Καραγιάννη στη Λίμνη Ευβοίας έτρεξε το απόγευμα του Σαββάτου ο Χρήστος Βαλιάντζας. Τερμάτισε τον Αγώνα Μνήμης «Γιώργος Χίος» απόστασης 6 χιλιομέτρων σε 25:51, και κατέλαβε την 3η θέση στη γενική κατάταξη.

Στον 18ο Hercules Marathon 2024, τον Μαραθώνιο της Οίτης Ηρακλής 42,3 χιλιομέτρων έτρεξε ο Ζήνωνας Λουλούδης, και με χρόνο 8 ώρες 17:18 τερμάτισε 4ος στην κατηγορία, και συνολικά στην 60η θέση. Στον παράλληλο αγώνα Ημιμαραθώνιο Ελλέβορος 16,2χλμ, ο Χαράλαμπος Ταγάρας ήταν 42ος με 2:51:32 και ο Γιάννης Μυλωνάς 71ος με 3:24:09. Ο Θανάσης Χάδος αναδείχθηκε ο μεγάλος νικητής στον αγώνα Φαρμακίδες 6,2χλμ της Οίτης με χρόνο 43:14 και με διαφορά μεγαλύτερη των 7 λεπτών από τον αθλητή που ακολούθησε.

Στο 6ο Νάουσα Βέρμιο Trail, ο Αμβρόσιος Δημητριάδης τερμάτισε 1ος στην κατηγορία και 9ος συνολικά στη διαδρομή Βέρβερα 10km.

Εγγραφές για το 5ο Ηρακλής Γορίτσα Trail, και test event αυτή τη Κυριακή

Το 5ο Ηρακλής Γορίτσα Trail έρχεται ανανεωμένο και θα γίνει την Κυριακή 13 Οκτωβρίου, με νέες, αναβαθμισμένες διαδρομές : Το Trail 19 χιλιομέτρων, που θα φτάνει ως την Ανεμούτσα, με επιστροφή. Το Γορίτσα Πανόραμα 5 χιλιομέτρων, με απίστευτη θέα όλου του Βόλου και του Παγασητικού. Και βέβαια, με τον Παιδικό Αγώνα. Από φέτος η διοργάνωση δίνει ακόμη μεγαλύτερη οικολογική βαρύτητα, έτσι καταργεί τα μπουκάλια, σε όλη τη διαδρομή. Συνεπώς τονίζεται ότι όλοι οι δρομείς θα πρέπει να έχουν μαζί το παγούρι τους, για να το γεμίζουν στους σταθμούς.

Οι εγγραφές άνοιξαν και γίνονται στο λινκ bit.ly/goritsa24. Προς διευκόλυνση όσων μένουν/βρίσκονται στον Βόλο, εγγραφές θα γίνονται και στο κατάστημα Aspirina, Δημητριάδος 160.

Εγγραφές για τον αγώνα της Γορίτσας γίνονται επίσης στις συναντήσεις των μελών του ΣΔΥΒ που πραγματοποιούνται στο στάδιο ΕΑΚ κάθε Δευτέρα από 20.00 ως 20.30, και στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό κάθε Πέμπτη από ώρα 17.00 ως 17.30. Επίσης γίνονται με επικοινωνία με το ΔΣ, με τον Κώστα Παλάντζα τηλ. 6993953012, και στο μέιλ [email protected]. Παράλληλα ο ΣΔΥΒ κάνει εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες, όπως για τον 8ο Αγώνα Δρόμου Αλμυρού «Almyros City  Zerelia Meteoric Lakes» που θα γίνει στις 6 Οκτωβρίου, και για τον 12ο Διεθνή Νυχτερινό Ημιμαραθώνιο Θεσσαλονίκης (19 Οκτωβρίου). Τονίζεται ότι φέτος ο αγώνας δεν θα γίνει στη γνωστή διαδρομή στην παραλία Θεσσαλονίκης, καθώς η διοργάνωση μεταφέρεται στους Αμπελοκήπους.

Την προσεχή Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου οι trail runners θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τη νέα διαδρομή του Γορίτσα Πανόραμα 5 χιλιομέτρων στο test event που θα γίνει με συνάντηση στον χώρο της εκκίνησης στις 9.15 το πρωί. Η πορεία θα γίνει σε πολύ χαλαρό ρυθμό, κυρίως περιπατητικό.

spot_img

ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Εγγραφείτε στο Newsletter

- Μείνετε ενημερωμένοι με τα τελευταία νέα
- Δεν θα ξαναχάσετε ποτε μια σημαντική είδηση

Δεν στέλνουμε spam! Διαβάστε την [link]πολιτική απορρήτου[/link] μας για περισσότερες λεπτομέρειες.