Νίκησε την Νταρουσάφακα με τα… δεύτερα και έμεινε στην κορυφή η Εφές

Date:

ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Στην κορυφή θα… αλλάξει χρονιά η Αναντολού Εφές!

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν παρατάχθηκε πάλι με σύνθεση ανάγκης κόντρα στην Νταρουσάφακα (Λάρκιν, Τόμπσον, Οτούρου, Πλάις και Ντάουμ εκτός), όμως τελικά αυτοί που έπαιξαν ήταν αρκετοί για να πάρουν τη νίκη και να τη διατηρήσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 12-2.

Η Εφές είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο το ματς ήταν ντέρμπι και ισόπαλο δύο λεπτά πριν τη λήξη (76-76). Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 9-0 βγάζοντας αλλεπάλληλες άμυνες και τελικά έφτασαν στη σημαντική νίκη.

Εν τη απουσία των κορυφαίων παικτών της Εφές, αυτός που ανέλαβε να… κουβαλήσει ήταν ο Ροντρίγκ Μπομπουά, ο οποίος μέτρησε 24 πόντους και 6 ασίστ με 5/9 τρίποντα. Πολύ καλός και ο Ελάιτζα Μπράιαντ με 21 πόντους, ενώ από 8 είχαν οι Ταϊρίκ Τζόουνς, Ερτσάν Οσμάνι και Άντε Ζίζιτς.

Πλέον, ο σύλλογος της Πόλης στρέφεται στη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βαλένθια (03/01) και τη Ρεάλ Μαδρίτης (05/01) στην Ισπανία.

- Δεν θα ξαναχάσετε ποτε μια σημαντική είδηση

Δεν στέλνουμε spam! Διαβάστε την [link]πολιτική απορρήτου[/link] μας για περισσότερες λεπτομέρειες.